Thursday, October 16, 2008

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN : SEJARAH NEGARA KITA/KEDATANGAN KUASA LUAR

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Sejarah Negara Kita
PENGARANG

TEMA
Sejarah Negara Kita

TAJUK
4.1 Kedatangan Kuasa Luar

TAHUN
LIMA

MASA
60 MINIT ( 6 LANGKAH AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN )
SUBTOPIK
i) Portugis
ii) Belanda
iii) British
iv) Jepun
OBJEKTIF
PADA AKHIR PENGAJARAN MURID DAPAT:
1. Menamakan kuasa-kuasa luar yang datang ke Melaka
2. Menerangkan latar belakang kuasa luar
3. Menyatakan cara kedatangan kuasa luar ke Melaka

TIME LINE- JANGKA MASA PENILAIAN
Sebelum
Semasa
Selepas
-
-
-


UNIT DETAILS

Kemahiran yang diperlukan oleh murid

Murid telah mengetahui bangunan tinggalan penjajah seperti A Famosa

KAEDAH @ ARAHAN
SET INDUKSI
ISI PELAJARAN
Sejarah Negara Kita

4.1 Kedatangan Kuasa Luar

i) Portugis
ii) Belanda
iii) British
iv) Jepun




Penerapan Nilai Murni : Kesedaran dalam diri, bekerjasama
Unsur-unsur Patriotisme : Menyedari perlunya taat setia kepada pemimpin







Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran (BSPP)

Bil
SUMBER
KUANTITI
1.
Gambar bendera penjajah, bangunan tinggalan penjajah
5 gambar bendera dan bangunan penjajah
2.
Majalah, Risalah, Gambar
5 helai
3.
Laptop dan LCD
Sebuah
4.
Marker Pen dan kertas Malilakat
5 Batang dan 5 kertas malilakat
5.
Peta Dunia
1 Keping

LANGKAH 1 :
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Prosedur Pelaksanaan :

Set Induksi/Masa 5 Minit

Guru akan bertanyakan tentang bangunan-bangunan yang diketahui murid berkaitan dengan penjajah
Guru memberi teka-teki dan murid dikehendaki menjawab
3. Jawapan murid dikaitkan dengan tajuk hari ini

LANGKAH 2 :
ISI PELAJARAN

Murid menonton power point yang telah disediakan oleh guru. Murid diterangkan tentang kedatangan kuasa luar dan bagaimana mereka menakluk negara ini, tujuan kedatangan dan apakah yang menjadi tarikan negara-negara penjajah ini datang ke Tanah Melayu.

Sambil melihat paparan yang disediakan, murid dikehendaki menjawab soalan berkaitan dengan nama-nama negara penjajah dan tujuan kedatangan mereka

Murid dipilih secara rawak untuk mengisi jawapan dalam laptop guru yang ditayangkan pada skrin


LANGKAH 3 :
ISI PELAJARAN

Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan
Murid berbincang Round Robin tentang Negara-negara penjajah, warisan penjajah serta tujuan kuasa luar datang ke negara kita.
Wakil setiap kumpulan datang ke hadapan dan membentangkan hasil perbincangan
Guru bertindak sebagai fasilitator

LANGKAH 4 :
ISI PELAJARAN

Murid di minta menyediakan gambar-gambar bendera Negara penjajah, kota-kota atau bangunan warisan penjajah dari majalah, risalah, poster, iklan, atau surat khabar yang di bawa dari rumah.
Setiap kumpulan di beri kertas malilakat dan marker pen. Murid diminta untuk menampal gambar-gambar yang dijumpai ke atas malilakat yang diberikan serta menyeraikan nama negara dan tujuan kedatangan kuasa luar ini ke Tanah Melayu
hasil tugasan di pamerkan di hadapan
Murid di arah bergerak secara “one stay other stray” dan kembali ke kumpulan asal untuk meneliti komen dari kumpulan lain


PENUTUP
ISI PELAJARAN

Beberapa orang murid menjawab soala-soalan dari guru secara lisan
Guru mengarahkan murid untuk menandakan laluan kedatangan kuasa luar ke Melaka pada peta dunia yang telah disediakan
Murid membuat rumusan tentang tajuk pelajaran dengan bantuan guru


AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Contoh peta minda untuk menunjukkan kedatangan kuasa luar, tujuan dan apakah yang menarik mereka datang ke Tanah Melayu


Jepun
Inggeris
Belanda
Poutugis

Kedatangan Kuasa Luar ke Tanah Melayu
o Tujuan datang untuk menguasai perdagangan rempah
o Strategik Melaka dari segi perdagangan
o Untuk menyebarkan agama

Ø Belanda cuba untuk memonopoli kawasan perdagangan di Selat Melaka
Ø ingin menguasai rempah dan bijih timah


o Bermotifkan perdagangan
o Mendapatkan sumber alam seperti bijih timah, rempah dan hasil bumi
o Kawasan yang strategik. Contohnya tempat laluan kapal dan sesuai membina empayar
o perdagangan rempah
o Strategik Melaka dari segi perdagangan
o Untuk menyebarkan agama

o Tujuan datang untuk menguasai Negara-negara di Asia
o Untuk meningkatkan kuasa serta cuba utuk menguasai dunia

Padankan setiap tujuan berikut dengan kuasa-kuasa luar yang datang menjajah negara ini

o Tujuan datang untuk menguasai perdagangan rempah
o Strategik Melaka dari segi perdagangan
o Untuk menyebarkan agama

Portugis

Belanda
Ø Cuba untuk memonopoli kawasan perdagangan di Selat Melaka
Ø Ingin menguasai rempah dan bijih timah

o Bermotifkan perdagangan
o Mendapatkan sumber alam seperti bijih timah, rempah dan hasil bumi
o Kawasan yang strategik. Contohnya tempat laluan kapal dan sesuai membina empayar
o perdagangan rempah
o Strategik Melaka dari segi perdagangan
o Untuk menyebarkan agama


British

o Tujuan datang untuk menguasai Negara-negara di Asia
o Untuk meningkatkan kuasa serta cuba utuk menguasai dunia

Jepun
Antara gambar-gambar warisan penjajah yang ditinggalkan dan dibina di negara kita


A Famosa Memorial Pengisytiharaan Kemerdekaan Bangunan Stadhuys


Soalan yang ditanya kepada murid dan di jawab secara lisan

Daripada slide show yang ditayangkan, nyatakan kuasa-kuasa luar yang datang menjajah negara
Portugis
Belanda
British
Jepun

2. Tujuan utama kebanyakan kuasa luar datang ke sini
i. Perdagangan
ii. Memperkembangkan agama
iii. Meluaskan kuasa

3. Nyatakan apakah perasaan anda jika negara kita masih dijajah
i. ___________________________________________
ii. __________

ALAT BANTUAN
Alatan
Laptop
Printer
Scanner
Pemprosesan
Ms Power Point
Ms Word

No comments: