Thursday, October 16, 2008

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN : SEJARAH NEGARA KITA/KEDATANGAN KUASA LUAR

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Sejarah Negara Kita
PENGARANG

TEMA
Sejarah Negara Kita

TAJUK
4.1 Kedatangan Kuasa Luar

TAHUN
LIMA

MASA
60 MINIT ( 6 LANGKAH AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN )
SUBTOPIK
i) Portugis
ii) Belanda
iii) British
iv) Jepun
OBJEKTIF
PADA AKHIR PENGAJARAN MURID DAPAT:
1. Menamakan kuasa-kuasa luar yang datang ke Melaka
2. Menerangkan latar belakang kuasa luar
3. Menyatakan cara kedatangan kuasa luar ke Melaka

TIME LINE- JANGKA MASA PENILAIAN
Sebelum
Semasa
Selepas
-
-
-


UNIT DETAILS

Kemahiran yang diperlukan oleh murid

Murid telah mengetahui bangunan tinggalan penjajah seperti A Famosa

KAEDAH @ ARAHAN
SET INDUKSI
ISI PELAJARAN
Sejarah Negara Kita

4.1 Kedatangan Kuasa Luar

i) Portugis
ii) Belanda
iii) British
iv) Jepun




Penerapan Nilai Murni : Kesedaran dalam diri, bekerjasama
Unsur-unsur Patriotisme : Menyedari perlunya taat setia kepada pemimpin







Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran (BSPP)

Bil
SUMBER
KUANTITI
1.
Gambar bendera penjajah, bangunan tinggalan penjajah
5 gambar bendera dan bangunan penjajah
2.
Majalah, Risalah, Gambar
5 helai
3.
Laptop dan LCD
Sebuah
4.
Marker Pen dan kertas Malilakat
5 Batang dan 5 kertas malilakat
5.
Peta Dunia
1 Keping

LANGKAH 1 :
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Prosedur Pelaksanaan :

Set Induksi/Masa 5 Minit

Guru akan bertanyakan tentang bangunan-bangunan yang diketahui murid berkaitan dengan penjajah
Guru memberi teka-teki dan murid dikehendaki menjawab
3. Jawapan murid dikaitkan dengan tajuk hari ini

LANGKAH 2 :
ISI PELAJARAN

Murid menonton power point yang telah disediakan oleh guru. Murid diterangkan tentang kedatangan kuasa luar dan bagaimana mereka menakluk negara ini, tujuan kedatangan dan apakah yang menjadi tarikan negara-negara penjajah ini datang ke Tanah Melayu.

Sambil melihat paparan yang disediakan, murid dikehendaki menjawab soalan berkaitan dengan nama-nama negara penjajah dan tujuan kedatangan mereka

Murid dipilih secara rawak untuk mengisi jawapan dalam laptop guru yang ditayangkan pada skrin


LANGKAH 3 :
ISI PELAJARAN

Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan
Murid berbincang Round Robin tentang Negara-negara penjajah, warisan penjajah serta tujuan kuasa luar datang ke negara kita.
Wakil setiap kumpulan datang ke hadapan dan membentangkan hasil perbincangan
Guru bertindak sebagai fasilitator

LANGKAH 4 :
ISI PELAJARAN

Murid di minta menyediakan gambar-gambar bendera Negara penjajah, kota-kota atau bangunan warisan penjajah dari majalah, risalah, poster, iklan, atau surat khabar yang di bawa dari rumah.
Setiap kumpulan di beri kertas malilakat dan marker pen. Murid diminta untuk menampal gambar-gambar yang dijumpai ke atas malilakat yang diberikan serta menyeraikan nama negara dan tujuan kedatangan kuasa luar ini ke Tanah Melayu
hasil tugasan di pamerkan di hadapan
Murid di arah bergerak secara “one stay other stray” dan kembali ke kumpulan asal untuk meneliti komen dari kumpulan lain


PENUTUP
ISI PELAJARAN

Beberapa orang murid menjawab soala-soalan dari guru secara lisan
Guru mengarahkan murid untuk menandakan laluan kedatangan kuasa luar ke Melaka pada peta dunia yang telah disediakan
Murid membuat rumusan tentang tajuk pelajaran dengan bantuan guru


AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


Contoh peta minda untuk menunjukkan kedatangan kuasa luar, tujuan dan apakah yang menarik mereka datang ke Tanah Melayu


Jepun
Inggeris
Belanda
Poutugis

Kedatangan Kuasa Luar ke Tanah Melayu
o Tujuan datang untuk menguasai perdagangan rempah
o Strategik Melaka dari segi perdagangan
o Untuk menyebarkan agama

Ø Belanda cuba untuk memonopoli kawasan perdagangan di Selat Melaka
Ø ingin menguasai rempah dan bijih timah


o Bermotifkan perdagangan
o Mendapatkan sumber alam seperti bijih timah, rempah dan hasil bumi
o Kawasan yang strategik. Contohnya tempat laluan kapal dan sesuai membina empayar
o perdagangan rempah
o Strategik Melaka dari segi perdagangan
o Untuk menyebarkan agama

o Tujuan datang untuk menguasai Negara-negara di Asia
o Untuk meningkatkan kuasa serta cuba utuk menguasai dunia

Padankan setiap tujuan berikut dengan kuasa-kuasa luar yang datang menjajah negara ini

o Tujuan datang untuk menguasai perdagangan rempah
o Strategik Melaka dari segi perdagangan
o Untuk menyebarkan agama

Portugis

Belanda
Ø Cuba untuk memonopoli kawasan perdagangan di Selat Melaka
Ø Ingin menguasai rempah dan bijih timah

o Bermotifkan perdagangan
o Mendapatkan sumber alam seperti bijih timah, rempah dan hasil bumi
o Kawasan yang strategik. Contohnya tempat laluan kapal dan sesuai membina empayar
o perdagangan rempah
o Strategik Melaka dari segi perdagangan
o Untuk menyebarkan agama


British

o Tujuan datang untuk menguasai Negara-negara di Asia
o Untuk meningkatkan kuasa serta cuba utuk menguasai dunia

Jepun
Antara gambar-gambar warisan penjajah yang ditinggalkan dan dibina di negara kita


A Famosa Memorial Pengisytiharaan Kemerdekaan Bangunan Stadhuys


Soalan yang ditanya kepada murid dan di jawab secara lisan

Daripada slide show yang ditayangkan, nyatakan kuasa-kuasa luar yang datang menjajah negara
Portugis
Belanda
British
Jepun

2. Tujuan utama kebanyakan kuasa luar datang ke sini
i. Perdagangan
ii. Memperkembangkan agama
iii. Meluaskan kuasa

3. Nyatakan apakah perasaan anda jika negara kita masih dijajah
i. ___________________________________________
ii. __________

ALAT BANTUAN
Alatan
Laptop
Printer
Scanner
Pemprosesan
Ms Power Point
Ms Word

Friday, October 10, 2008

KERTAS KERJA BIG

KERTAS KERJA
KURSUS BINA INSAN GURU
KURSUS PERGURUAN LEPASAN IJAZAH,
INSTITUT PERGURUAN TUN HUSSEIN ONN





1.0 PENDAHULUAN


1.1 Kursus Bina Insan Guru adalah merupakan kursus pengajian wajib diikuti oleh semua guru pelatih di setiap institusi perguruan. Bagi memenuhi lagi matlamat kursus ini, Opsyen Pengajian Bahasa Melayu (Kumpulan 2) telah memilih untuk mengadakan satu aktiviti gotong-royong untuk membersihkan kawasan Taman Sains Pertanian.

2.0 TUJUAN

2.1 Memohon kebenaran daripada pihak pengurusan Jabatan Kemahiran Hidup (Sains Pertanian) bagi menjalankan satu program gotong-royong membersihkan sekitar kawasan Taman Sains Pertanian.

2.2 Melengkapkan matlamat Kursus Bina Insan Guru.

2.3 Melahirkan rasa cintakan alam sekitar.

2.4 Memupuk semangat bekerjasama disamping dapat mengeratkan perhubungan sesama ahli kumpulan.




3.0 TARIKH PERLAKSANAAN
Tarikh : 8 April 2008 (Selasa)
Masa : 8.00 pagi

4.0 BILANGAN PENYERTAAN

i. Guru Pelatih KPLI
(Opsyen Bahasa Melayu 2) 21 orang
ii. Pensyarah 2 orang
_______
23 orang

5.0 PENGELOLA

Penasihat : Puan Rabahyah binti Tahir
Pengerusi : Shahziani binti Mohd Sidek
Penolong Pengerusi : Shahrul Azmi bin Jumahat
Setiausaha : Siti Aisyah binti Mahfudz
Bendahari : Umi Kibti binti Mas’od
Unit Perhubungan : Syafared bin Mat Nor
Peralatan : Mohd Radzi bin Mohd Nawi
@ Ahmad
Jawatankuasa Makanan : i. Siti Zariah binti Saring
ii. Nor Axeishah binti Kamashah
Jawatankuasa Keselamatan : i. Noreen Arneza binti Bahanudin
ii. Noorhashikin binti Samian
Jawatankuasa Disiplin : i. Yusnita binti Mustapha
ii. Norliza binti Yaakob @ Min

6.0 TENTATIF PERLAKSANAAN
7.30 pagi Guru Pelatih berkumpul
7.45 pagi Perasmian oleh pensyarah pembimbing
Penyerahan peralatan gotong-royong kepada Ketua Opsyen
8.00 pagi Aktiviti gotong-royong bermula
11.30 pagi Jamuan
12.00 t/hari Bersurai

7.0 PENUTUP
7.1 Diharap kertas kerja ini diluluskan agar program gotong-royong ini dapat
dijalankan sebagai mana harapan kami adalah untuk melengkapkan
keperluan Kursus Bina Insan Guru.
7.2 Selain dapat membersihkan kawasan pilihan tersebut, diharap aktiviti
ini dapat berjalan dengan lancar dan memberi manfaat kepada semua.










Disediakan oleh:

…………………………………….
(SITI AISYAH BINTI MAHFUDZ)
Setiausaha
Program Khidmat Masyarakat
Kursus Perguruan Lepasan Ijazah,IPTHO

Tarikh : 3 April 2008



Disahkan oleh:



……………………………………………..

(SHAHZIANI BINTI MOHAMAD SIDEK)
Pengerusi
Program Khidmat Masyarakat
Kursus Perguruan Lepasan Ijazah,IPTHO

Tarikh : 3 April 2008



Disemak oleh:



……………………………………………
(PUAN RABAHYAH BINTI TAHIR)
Pensyarah Pembimbing
Program Khidmat Masyarakat
Institut Perguruan Tun Hussein Onn

Tarikh :

PLANNING AHEAD

Module 1, planning ahead
Beginning the Planning Process

Step 1: Thinking about My Unit Plan and Project Design

In Module 2, you will share your Unit Plan ideas with your colleagues. Use the following questions to think through the possibilities for your unit:
1. What is the topic of the unit that you will develop during this course?

2. What real-world connections are you considering for your unit?

3. How might you integrate the use of technology?

4. What project scenario are you considering? What is the big picture or general idea of your project?

5. What roles will your students play and what tasks will they complete?



Step 2: Targeting Higher-Order and 21st Century Skills

The following 21st century skills are all important for your students to master to achieve success in the future. Review the descriptions of each skill and brainstorm what it could mean in your subject and year/form. How can you incorporate these skills into your Unit Plan? What would these skills look like in your classroom?

Essential 21st Century Skills1
· Accountability and Adaptability—Exercising personal responsibility and flexibility in personal, workplace, and community contexts; setting and meeting high standards and goals for one's self and others; tolerating ambiguity


· Communication Skills—Understanding, managing, and creating effective oral, written, and multimedia communication in a variety of forms and contexts


· Creativity and Intellectual Curiosity—Developing, implementing, and communicating new ideas to others; staying open and responsive to new and diverse perspectives


· Critical Thinking and Systems Thinking—Exercising sound reasoning in understanding and making complex choices; understanding the interconnections among systems


· Information and Media Literacy Skills—Analyzing, accessing, managing, integrating, evaluating, and creating information in a variety of forms and media


· Interpersonal and Collaborative Skills—Demonstrating teamwork and leadership; adapting to varied roles and responsibilities; working productively with others; exercising empathy; respecting diverse perspectives


· Problem Identification, Formulation, and Solution—Ability to frame, analyze, and solve problems


· Self-Direction—Monitoring one's own understanding and learning needs; locating appropriate resources; transferring learning from one domain to another


· Social Responsibility—Acting responsibly with the interests of the larger community in mind; demonstrating ethical behavior in personal, workplace, and community contexts









1Source: Partnership for 21st Century Skills (www.21stcenturyskills.org). Used with permission.

SK SETIA WANGSA




Sejarah Sekolah
Sekolah Setiawangsa mula dibina pada 15.02.1992 di atas tanah seluas 5.27 hektar dan siap pada 21.02.1992 . Mula beroperasi pada 22.06.1993 bersamaan 2 Muharram 1414 . dengan seramai 593 orang pelajar dan 22 orang guru. Kini sekolah ini mempunyai 4 blok bangunan dan bilangan pelajar seramai 2,378 orang pelajar 101 tenaga pengajar dan 7 staff sokongan. Sehingga kini seramai 4 orang Guru Besar telah bertugas sehingga kini.
Latar Belakang Ibu Bapa, Komuniti dan Persekitaran Luar Sekolah Golongan pertengahan dan berpendidikan. Pegawai Kerajaan / Swasta dan 20% bekerja sendiri. Persekitaran sekeliling adalah taman perumahan dan kuartes kakitangan polis dan tentera
.